Kas mul on ikka energiamärgist vaja?
See on üks põhilisemaid küsimusi, mida saame. Ja ega sellele ühest vastust ei olegi. Kui tahate kasutada Kredexi toetusi, siis on energiamärgis kindlasti kohustuslik. Sest Kredexi toetused on suunatud just vähem kulutavate hoonetele inimeste suunamisele – olgu selleks siis renoveerimistoetused, kui ka erinevad oma kodu soetamise toetused, kus soovitakse näha, millise energiaklassiga eluruumi soovitakse osta. Ka pangad on hakanud järjest rohkem energiamärgistele tähelepanu pöörama ja küsivad ka seda infot. Kuid muul juhul – kas energiamärgist on vaja või mitte?
Iseenesest võib öelda, et teil ei ole seda vaja. Hetkel siin räägime siis ainult eramajade ja korterite kontekstis. Kui te elate antud eluruumis juba mõnda aega, siis te teate, palju ülalpidamiseks kulub. Tihti lisanduvad sinna veel sellised kõrvalkulud, mida nii ehk naa energiamärgises arvesse ei võeta (sidekulud, remondikulud jne). Ehk sellisel juhul pole teil tõesti ühest paberist ehitusregistris mingit kasu. Tegu on nagu auto kütusekulu andmetega – teie teate seda kõige paremini ja eks see sõltub ka jala raskusest – eramajade puhul tihti – milliseid mugavusi ja temperatuure armastate ja kui suur on perekond. Energiamärgise koostamisel teie perekonna suurus, ega soojalembus kahjuks ei loe. Seni, kuni te oma eluruumi maha müüa ei kavatse, siis tegelikult polegi väga selle teadmisega peale hakata. Kuid kui soovite nüüd müüa – siis on taas hea tõmmata analoogne situatsioon auto müügiga. Ostja tahab ju kohe teada – kui palju kütust võtab. See võib viidata lihtsalt juba kulunud mootorile, kui kütusekulu liiga suur on. Samuti peab ostja alati mõtlema, kas tema edasised igakuised sõidud talle liialt rahakotile ei hakka. Sama kehtib ka eluruumi müügi korral. Uus omanik tahaks ju teada, millised on tema tuleviku kulutused energiale. Oleme kuulnud ja ka ise näinud selliseid maaklereid ja haldureid, kes selliste küsimuste peale hakkavad alati rääkima renoveerimis plaanidest jne jne. Näidatakse küll kulu arveid, kuid räägitakse juurde kohe kohe algavast remondist, mis kohe energiatarvet vähendab. Või viidatakse, et näe – meil jäid siin mõned aknad vahetamata ja kohe, kui aknad ära vahetad, siis on elu lill. Kuid kas ikka on? Kui paljud teist usuvad automüügi platsil sealse müügimehe juttu kütusekulu kohta?
Energiamärgis – sõltumatu hinnang
Siinkohal tulebki appi energiamärgis, mis annab lihtsa ja sõltumatu info – kas hoone on võrreldes teistega vähe või palju kulutav. Ja kui see sõltumatu hinnang on olemas, siis võib juba otse omaniku (rõhk omanikul) selgitusi kuulata ja vaadata, kas need on mõistlikud. Sest maaklerid soovivad tehingu lukku lüüa ja ilustavad andmetega. Siinkirjutajal on endal üks väga hea kogemus – oli mõned aastat tagasi plaanis majaost (kahjuks jäi asi siis katki ja pole selleni siiani veel jõudnud). Kuid üks maja oli juba välja vaadatud, välimus tundus olevat enam vähem meie perele vastav. Hind samuti. Sai siis tehtud mõned külaskäigud ja sai ka uuritud energiatarbe kohta – maakler ega müüa ei teadnud minu tausta, et miks ma selliseid küsimusi esitan. Nemad rääkisid aga, kui hea maja on – palju soojustust, head tuhaplokk seinad jne jne. Mina küsisin aga konkreetselt – palju kulub keskmiselt aastat kütust (kivisüsi) ja elektrit. Sain need andmed kätte ja tegin väiksed arvutused ise kodus – tulemus oli hirmutav. Kuna lapsepõlvest kogemus puiduküttega majadega, siis viisin selle kivisöe koguse enda jaoks ümber segapuidu ruummeetriteks. Selgus, et me peaksime vähemalt 45rm aastas puid varuma ja seda virna ma enam ette ei kujutanud. Kui mitte rohkem, sest meil väiksed lapsed – seega meie nõudmised sisetemperatuurile natukene kõrgemad. Ühesõnaga – väga kiire arvutus juba näitas, et antud maja energiamärgise klass oli F. Ja seda juba vanemate inimeste käes – kes on üldjuhul kokkuhidlikumad, kui noored. Meie tehing jäi katki – sest saime aru, et meie igakuised kulutused tõuseksid oluliselt ja maja vajab oluliselt suuremaid töid, kui alguses räägiti. Soojustamise oleks pidanud kindlasti ette võtma. Kuid automaat teavituse kaudu saime veel pikka aega selle maja kohta teavitusi kv.ee portaalist. Maaklerid vahetusid – vahepeal oli maja müügis 3 erineva maakleri käes. Ja iga korraga muutus maja aina soojapidavamaks kuulutustes. Kui kuulutus, mille peale meie kohale läksime mainis lihtsalt sooja ja hubast maja, siis viimastes kuulutustes oli konkreetselt maakler kirja pannud, et maja on väga soojapidav!
Ehk müüja seisukohast ei ole energiamärgis alati hea – kuid ostja seisukohast – kui energiamärgist ei ole, siis on see juba ohumärk. Sest see võib viidata tegelikult väga viletsale olukorrale. Energiamärgise väljastajad ongi mõeldud sõltumatute hindajatena, kes annavad sõltumatu ja ühese hinnangu olukorra kohta. Loomulikult on ka seal võimalik, et esitatakse valeandmeid – kuid selle vastu pole kahjuks keegi kaitstud. Meie oma energiamärgiste väljastamisel – kui energiamärgise klass vanal majal on juba C või parem – siis küsime alati kohe üle – millised soojustused, ventilatsiooni lahendused jne kasutusel on.
Kui Teil on vaja energiamärgist, siis võtke meiega ühendust.