Energiasäästu nipp: ventileerige siis, kui seda vaja on

Energiasääst ventilatsioonist

Hiljuti sattusin ühele nädalavahetuse üritusele ühe valla rahvamajja. Antud ürituse jaoks oli renditud üks suur saal.

Energiasääst energiaauditi abilÜritus oli igati tore ja asjalik, kuid varsti panin tähele, et õhk hakkab umbseks muutuma. Samas – tegu oli korralikult renoveeritud hoonega ja ka ventilatsiooni restid jäid majal juba eemalt silma. Seega pidi olema hoones ka uus ja renoveeritud ventilatsioonisüsteem. Ja ka lagedes ja seintes oli näha õhuvõtu ja sissepuhke plafoone – seega ka saalis täiesti ventilatsiooni valmidus loodud. Kuid lähemal uurimisel selgus kurb tõsiasi – ventilatsioon tegelikult seisis. Natukene asja edasi uurides selgus järgmine asjaolu – ventilatsioon oli ilusti renoveeritud, paigaldatud kaasaegne ventilatsiooniseade koos uue automaatikaga, kuid juhtimine oli lahendatud tavalise kellaga. Ja seda programmkella ei osanud kohalik administraator ka kasutada. Tulemus – ventilatsiooniseade töötas enamus aega kella programmi järgi, mis paigaldajad suvaliselt sisse olid pannud – ehk tavalise kontori tööaja järgi. Samas ei olnud keegi mõelnud sellele, et kui toimuvad õhtuti hilja veel mingid suured üritused või ka nädalavahetustel. Kui väga suur üritus oli tulemas, siis käidi käsitsi ventilatsiooniseadet sisse lülitamas.

Ja siit tuleb ka selle korra säästu nipp – ventileerige õhku siis, kui see vajab tõesti ventileerimist. Ja kui ei ole vaja (inimesi majas pole), siis võib ventilatsioon julgelt kas üldse seista või töötada minimaalse kiirusega. Pidevalt ventileerimine võrdub kogu aeg tulede põletamisega – isegi, kui kedagi kodus ei ole. Varustage oma ventilatsioonisüsteem lihtsalt kaasaegse automaatikaga, mis võimaldab ruumi kasutuse järgi ventilatsiooni sisse/välja lülitada. Võimalusi on mitmeid – ventilatsiooni võib ühendada näiteks valvesüsteemiga – kui hoone valves, siis ka ventilatsioon seisab. Või jutu alguses kirjeldatud olukord – seal oleks olnud kõige õigem suurtesse saalidesse paigaldada CO2 andurid – kui CO2 tase mõnes ruumis oleks tõusnud, siis oleks ventilatsioon saanud signaali, et hakata täis kiirusega tööle. Lihtne ja odav lahendus, kuid võimaldab säästa tuhandeid eurosid aastas.

Energiaaudit ja energiamärgis ABaudit OÜ-st

ABaudit OÜ teeb erinevatele hoonetele energiaauditeid ja samuti väljastab ka energiamärgiseid. Kuna omame pikaajalist kogemust erinevate tehniliste süsteemide hoolduse ja haldusega, siis on pöörame suurt tähelepanu just tehnosüsteemidele (küttesüsteemid, ventilatsioonisüsteemid, automaatika). Seega võite meilt abi saada ka siis, kui tavapärased energiasäästu soovitused (maja soojustamine) mingil põhjusel ei sobi või kui peale soojustamist on energiakulu endiselt Teie meelest liiga kõrge. Kui soovite ka hinnangut oma ventilatsioonisüsteemi kohta ja ettepanekuid selle energiasäästlikumaks kasutamiseks, siis võite samuti meiega ühendust võtta.

Comments are closed.