Kas ma pean nüüd kohe energiamärgise tellima?

EnergiamärgisViimasel ajal olen saanud palju küsimusi seoses Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud nõudega, et 2033 aastaks peavad kõigi majade energiatõhusus olema D klassil.
Põhiline küsimus on, et kas ma pean oma majale siis nüüd kohe energiamärgise tellima.

Tegu on alles Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud otsusega, mis liigub veel mõnda aega edasi. Kuidas täpselt kuskil riigis seda rakendama hakatakse – see on hetkel veel kõik lahtine. Ka Euroopa Liidu siseselt on energiamärgiste arvestustes väga suured erinevused. Seega näiteks D klassi maja Eestis ei pruugi olla sama klassiga Saksamaal. Liiga palju asju on hetkel veel lahtised ja nii ei ole kellegil hetkel võimalik täpselt öelda, millised nõuded tulevad ja millised tulevad ka toetusmeetmed. Kindlasti tuleb ka erisusi, sest miljööväärtuslikud alad ja kaitseall olevad hooned – neid ei saa kuidagi D klassini viia.
Ehk eramajade omanikud – kui teil ei ole plaanis oma maja müüa või välja üürida hetkel, siis niisama energiamärgist kohe tellima ei pea. Kui ei ole ka plaanis kohe mingeid suuremaid töid teha, siis pole vahet, kas ehitusregistris on teie maja energiamärgis C, D, või hoopis F. Makstavate energiaarvete summa sellest ei sõltu, mis energiamärgis majal on.
Kui on plaan renoveerida kasvõi osaliselt, siis ka see ei sõltu ju maja märgisest. See tuleneb vajadusest – kas on midagi vana ja vajab vahetamist, kuskil on liiga külm või on arved liiga suured. Ning need tööd tuleks ikka ära teha ja kui on tegu osalise renoveerimisega – vahetate aknaid, soojustate pööningut – siis ei ole selle jaoks ka mingit uut energiamärgist tarvis.

Korteriühistute puhul – teil on küll mõistlik vaadata, et on olemas kehtiv energiamärgis. Vastav nõue tuleb seadusest – sest ikka ühistus keegi vahetab elukohta ja müüb oma korterit või üürib korterit välja. Ja see nõue on juba ammusest ajast, et sellisel juhul peab hoonel energiamärgis olema. Lihtsalt hetkel ei ole notarid selle pärast veel tehinguid tegemata jätnud.
Ka on ühistu juhatusel elanikele lihtsam renoveerimis vajadust põhjendada, kui märgise klass on kehvema poolne. Ja ka kortermajades tuleb siiski jooksvalt teha parendusi. Vahet pole, kas maja 5, 10 või 100 aastat vana. Kõige suurem probleem ongi siis, kui pikalt mingeid olulisi töid on edasi lükatud ja siis kõik tööd kuhjuvad järjest ning lõpuks on ühistul väga keeruline uuesti järje peale saada – sest avriitöödele kuluvad summad on väga suured ja nii ei jää võimalust enam planeeritavate suuremate tööde teostamiseks.

Ehk kokkuvõtlikult – ainult Euroopa Parlamendi otsuse pärast ei ole hetkel kohe vaja endale uut energiamärgist majale tellida. Ja ka renoveerimistega võib rahulikult sama moodi edasi minna. Ei tasu muretseda selle pärast, et äkki tuleb pärast ümber teha. Keegi ei oska seda hetkel öelda veel täpselt.

Vahur Suvi
Energiaaudiitor ja energiamärgiste väljastaja

Comments are closed.