Energiaauditeid ja energiamärgiseid väljastades, samuti erinevatel koolitustes osaledes on lõpuks kogunenud üsna suur kogemustepagas energiasäästu alal. Järgnevalt hakkame Teile järjest erinevaid energiasäästu meetmeid tutvustama, et Teil oleks ka endal võimalik oma energiatarvet kontrolli all hoida. Püüame võimalikult lihtsalt seletada tehnilisi termineid, et ka tavakasutajal oleks võimalik aru saada, millest jutt käib. Kõik nipid on tegelikult lihtsad ja varustatud ka hinnangulise aja või rahalise kuluga, samuti ka hinnangulise energiasäästu protsendiga.
Ventilatsiooni soojusvaheti ja energiasääst
Energiaauditeid ja energiamärgiseid väljastades on hetkel küll peamiselt ühiskondlikes hoonetes, kuid ka paljudes eramajades sundventilatsiooni seadmed. Loodetavasti on need varustatud ka soojustagastiga. Soojustagasteid on mitut tüüpi:
- Plaatsoojusvaheti – sarnaneb kuubikule
- Rootorsoojusvaheti – sarnaneb suurele kerale
- Vahesoojuskandjaga (enamasti glükool) soojusvaheti – ventilatsiooniseadmes on väljatõmbe ja sissetõmbe õhul mõlemal kalorifeer
Need on kolm peamist ja kõige levinumat soojusvaheti tüüpi hetkel. Eramajades on peamiselt kasutusel väiksemat sorti ventilatsiooniseadmed ja neil on üldjuhul ka plaatsoojusvahetajad. Plaatsoojusvahetaja tööpõhimõte on lihtne:
Ruumist tuleb kollane õhk ja suundub sinise õhuna välja. Väljast tuleb sinakas-rohekas õhk ja soeneb soojusvahetajas ja siseneb ruumi punase õhuga. Soojusvahetaja koosneb peentest lamellidest, millele abil ka soojusvahetus toimub. Tänu sellele pole tarvis külma välisõhku nii palju soojendada ja see annab olulist energiasäästu.
Ventilatsiooni soojusvahetaja puhastamine
Energiaauditeid tehes kohtan aga liiga tihti olukorda, kus ventilatsiooniseade on pikka aega hooldamata, filtrid vahetamata ja vahest ka lausa katki. Selle tulemusena on soojusvahetaja mustunud ja seoses sellega on ka vähenenud oluliselt soojusülekanne. Sõltuvalt soojusvahetaja mustusest on võimalik saavutada säästu kuni 40%. Ajaline kulu puhastamisele on sõltuvalt masina suurusest kas umbes 0,5-2 tundi. Ventilatsiooni ja õhuvahetuse kulu moodustab paljudel juhtudel aga 25-50% kogu hoone küttevajadusest, seega võite ise umbes arvutada, kui palju võiksite säästa.
Seega vahetage oma ventilatsioonisüsteemis regulaarselt filtreid ja puhastage masinat seest. Paljudel väikestel masinatel on võimalik soojusvahetaja lausa seest välja tõmmata ja puhtaks pesta.
Energiaaudit ja energiamärgis ABaudit OÜ-st
ABaudit OÜ teeb erinevatele hoonetele energiaauditeid ja samuti väljastab ka energiamärgiseid. Kuna omame pikaajalist kogemust erinevate tehniliste süsteemide hoolduse ja haldusega, siis on pöörame suurt tähelepanu just tehnosüsteemidele (küttesüsteemid, ventilatsioonisüsteemid, automaatika). Seega võite meilt abi saada ka siis, kui tavapärased energiasäästu soovitused (maja soojustamine) mingil põhjusel ei sobi või kui peale soojustamist on energiakulu endiselt Teie meelest liiga kõrge.
IGYXCWBZ