Energiasäästu nipp – kontrollige üle oma sooja vee temperatuur

Energiasäästu nipid ABauditist

Energiaauditeid ja energiamärgiseid väljastades, samuti erinevatel koolitustes osaledes on lõpuks kogunenud üsna suur kogemustepagas energiasäästu alal. Järgnevalt jagame Teile järjest erinevaid energiasäästu meetmeid tutvustama, et Teil oleks ka endal võimalik oma energiatarvet kontrolli all hoida. Püüame võimalikult lihtsalt seletada tehnilisi termineid, et ka tavakasutajal oleks võimalik aru saada, millest jutt käib. Kõik nipid on tegelikult lihtsad ja varustatud ka hinnangulise aja või rahalise kuluga, samuti ka hinnangulise energiasäästu protsendiga.

Veetemperatuur

Majapidamisvee puhul on optimaalne veetemperatuur oluline tegur, millega tuleb arvestada. Kodumajapidamises kasutatava vee ideaalne temperatuur jääb tavaliselt vahemikku 49°C kuni 60°C. See vahemik tagab, et vesi on piisavalt kuum, et tõhusalt desinfitseerida ja puhastada, vältides samal ajal põletushaavu. Oluline on leida tasakaal piisavalt kuuma vahel, et tappa bakterid ja vältida haigustekitajate kasvu, kuid mitte nii kuuma, et see kujutaks endast ohtu vett kasutavatele inimestele.

Veetemperatuuri seadmine õigele tasemele nõuab hoolikat kaalumist ja tähelepanu. Üks peamisi asju, mida vee temperatuuri seadistamisel tuleb jälgida, on põletusoht. Liiga kuum vesi võib põhjustada tõsiseid põletushaavu, eriti haavatavatel inimestel, näiteks väikestel lastel ja eakatel. Sobiva temperatuuri määramisel on oluline võtta arvesse kõigi majapidamisliikmete vajadusi ja võimeid. Vee temperatuuri reguleerimisel ja õnnetuste ärahoidmisel võib abiks olla põletusevastaste seadmete, näiteks termostaatiliste segamisventiilide paigaldamine.

Teine aspekt, mida vee temperatuuri määramisel arvesse võtta, on energiatõhusus. Vee soojendamine moodustab olulise osa majapidamise energiatarbimisest. Veetemperatuuri vähendades saate säästa energiakulusid ja vähendada oma süsinikujalajälge. Siiski on oluline mitte seada temperatuuri liiga madalaks, sest see võib kahjustada puhastus- ja desinfitseerimisülesannete tõhusust. Õige tasakaalu leidmine energiatõhususe ja funktsionaalsuse vahel on võtmetähtsusega.

Lisaks sellele on väga oluline majapidamises kasutatava vee temperatuuri seadmisel arvestada legionellabakteritega. Legionella on patogeenne bakter, mis põhjustab legionelloosi, mis on raske kopsupõletiku vorm. Legionella areneb hästi soojas veekeskkonnas, eelkõige temperatuuril 25 °C ja 45 °C. Seetõttu on soovitatav hoida kuumaveesüsteeme temperatuuril üle 50 °C , et vältida Legionella bakterite kasvu. Veesüsteemide korrapärane hooldus ja järelevalve aitab tagada, et temperatuur jääb ohutusse vahemikku. Legionella kohta tasub kindlasti lugeda ka Terviseameti soovitust.

Kontrollige üle oma sooja vee temperatuur

Energiasäästu nipid ABauditistEnamus soojavee boilereid, küttesõlmede ja katelde kontrollereid võimaldavad seadistada sooja tarbevee temperatuuri erinevatele temperatuuridele. Eestis on valdavalt kasutusel 55C sooja vee temperatuurina. See temperatuur on täiesti piisav ja selle vee temperatuuriga ei ole ka ohtu põletuste tekkeks. Samuti ei hakka selle temperatuuriga ka erinevad bakterid vees arenema. Samas on siiski mitmel pool kasutusel veel 65C tarbevesi või ka veelgi kõrgemad temperatuurid. Kui konkreetset vajadust ei ole, siis langetage sooja tarbevee temperatuur 55C peale. Nii on ohutum ja samuti hoiate sellega ka energiat kokku, sest vee soojendamise peale kulub vähem energiat. Hinnanguline energiasääst on umbes 10% – konkreetsed suurused sõltuvad aga süsteemi suurusest, tüübist ja loomulikult ka kasutuse intensiivsusest.

Kui kõrvetate kraanist tuleva veega oma kätt, nii et tekivad ka esimesed põletuse tunnused, siis tasub kindlasti oma sooja vee temperatuur üle kontrollida! Põhjus võib ka hoopis mõne termostaadi või ventiili rikkes olla.

Tsirkulatsiooniga süsteemides on oluline jälgida ka küttesõlme tagasi jõudvat temperatuuri, et see liiga madalale ei langeks, sest siis võivad bakterid hakata siiski arenema madalama temperatuuridega kohtades. Ning oluline on siis kindlasti jälgida ka torustiku isolatsiooni.

Majapidamisvee temperatuuri määramisel on oluline arvestada ka individuaalseid eelistusi ja vajadusi. Mõned inimesed võivad erinevatel põhjustel, näiteks isiklikust mugavusest või tervislikest seisunditest tulenevalt, eelistada veidi soojemat või jahedamat vett. Nende teguritega arvestamine aitab tagada, et kõik majapidamises elavad inimesed on veetemperatuuriga rahul.

Kokkuvõtteks võib öelda, et optimaalse veetemperatuuri saavutamine majapidamises nõuab erinevate tegurite hoolikat kaalumist. Veetemperatuuri määramisel on oluline tasakaalustada funktsionaalsust, energiatõhusust, ohutust ja individuaalseid vajadusi. Õige tasakaalu leidmisega saate tagada, et teie majapidamisvesi oleks nii tõhus puhastamiseks ja desinfitseerimiseks kui ka ohutu ja mugav kõigile majapidamisliikmetele. Veesüsteemide korrapärane jälgimine ja hooldus on samuti oluline, et vältida kahjulike bakterite, näiteks Legionella, kasvu.

Energiaaudit ja energiamärgis ABaudit OÜ-st

ABaudit OÜ teeb erinevatele hoonetele energiaauditeid ja samuti väljastab ka energiamärgiseid. Kuna omame pikaajalist kogemust erinevate tehniliste süsteemide hoolduse ja haldusega, siis on pöörame suurt tähelepanu just tehnosüsteemidele (küttesüsteemid, ventilatsioonisüsteemid, automaatika). Seega võite meilt abi saada ka siis, kui tavapärased energiasäästu soovitused (maja soojustamine) mingil põhjusel ei sobi või kui peale soojustamist on energiakulu endiselt Teie meelest liiga kõrge.

Comments are closed.