Kas päikesepaneelid muudavad maja energiamärgise klassi?
See on üks huvitav küsimus, mida vahest ikka energiamärgise väljastamisel küsitakse. Eesmärgiks siis oma maja energiamärgise klassi paremaks saada. Ja tuleb tunnistada – muudab tõesti. Olen nüüd paar erinevat hoonet läbi reaalselt arvutanud, kus kasutusel ka päikesepaneelid – kas siis ainult sooja vee tootmiseks või ka elektri tootmiseks ja tulemused on paremad. Loomulikult eeldab see, et päikesepaneelid on korrektselt paigaldatud ja õigesti suunatud. Kuid kui see tehtud, siis on võimalik oma maja energiaklassi tõsta ühe või lausa kahe pügala võrra. Sest mida rohkem suudate elektrit toota – seda vähem on seda vaja osta võrgust. Arvestades, et elektri kaalumistegur on kaks – ehk sisuliselt kogu sisse ostetud elektri tarbimine korrutatakse kahega, siis mida väiksem on sisseostetud elektrienergia hulk, seda parem.
Millal eelistada päikesepaneele?
Nii mõnelgi tekib kindlasti küsimus, millal vaadata päikesepaneelide poole ja millal soojustada hoonet. Üks ühele vastust alati pole, kuid üldjuhul olen jaganud järgnevaid soovitusi:
- hoone on umbes 10-15 aastat vana – see tähendab, et hoone peaks olema ehitatud juba oluliselt soojapidavamalt, kui 50-60 aastat vanad elamud. Praegusel hetkel antud vanusega maja uue soojustamisega kujuneks tasuvusaeg lihtsalt meeletult pikaks. Tihti võib aidata soojustagastusega ventilatsiooni paigaldamine, sest see antud vanusega hoonetes tihti puudub, kuid ka soojustagastusega ventilatsiooni tasuvusaeg võib olla äärmiselt pikk.
- kasutatakse soojuspumpasid – paljudele tuleb ebameeldiva üllatusena, et nende õhk-vesi või õhk-õhk soojuspumpadega elamud saavad siiski suhteliselt nõrga energiamärgise klassi. Üldjuhul on maasoojuspumpadega hoonetel olnud märgise klassid paremad, kui õhk-õhk või õhk-vesi soojuspumpadega majadel. Põhjus võib loomulikult olla juba ka hinnas – kui on raha, et lasta paigaldada maasoojuspump, siis on ka maja ehitusele rohkem tähelepanu pööratud. Sisuliselt on kõigi soojuspumpade puhul tegu siiski elektriküttega ja siis on hea, kui oleks ka oma tootmine, et võrgust tarbimine väiksem oleks. Lisaks unustatakse tihti ära õhk-õhk soosjupumpade jahutusfunktsioon, millega suvisel ajal elektrit kulutatakse. Oma päikesepaneelidega on võimalik suvisel ajal aga piisavalt mugavust saavutada, ilma energiatarvet suurendamata.
Kuhu suunata ülejääv energia?
Veel üks üsna tihti esile kerkiv küsimus – nimelt toodavad päikesepaneelid kõige rohkem energiat suvel. Kuid üldjuhul on meil seda siis kõige vähem vaja. Kui on liitutud võrguettevõttega, siis ei ole probleem – ülejääva energia saab võrku anda – rahaliselt see väga palju just võitu ei too, kuid midagi ikka. Kuid võrguga liitumine nõuab rohkem raha – nii mõnigi mõtleb, kas sellel on mõtet. Kindlasti tuleks üle vaadata ka kõik võimalikud püsitarbijad ja kas neile ei saaks toodetud energiat kasutada. Esimese asjana eramajade puhul kohe soe vesi – kui sooja vee tootmine toimub elektriga, siis see on kohe üks koht, kus saab toodetud elektrit püsivalt kasutada. Teise võimalusena juba mainitud õhk-õhk soojuspumbad – võimalus ka suvel väga päikesepaisteliste ilmadega normaalne sisekliima tubades hoida. Lisaks kõiksugu vannitubade põrandakütted jne. Ehk tegelikult on seda energiat suunata oma tarbimisse küll ja küll. Ning selle arvelt jääb taas võrgust energia ostmata.
Päikesepaneelid ja energiamärgis
Lõpetuseks võib öelda, et päikesepaneelide abil on võimalik lihtsalt ja tihti ka oluliselt soodsamalt energiamärgise klassi parandada. Kui päikesepaneelide paigaldamine on võimalik, rahaliselt samuti, siis tasub seda kindlasti kaaluda. Sest võime oma maju soojustada palju soovime, kuid kahjuks oleme siiski sellises kliima vöötmes, kus talvisel ajal on vaja täiendavat kütet. Kuid me saame seda bilanssi tasakaalustada, tootes ise energiat asemele.